Co jeść na zdrowe włosy

Co jeść na zdrowe włosy

Jaka dieta na zdrowe włosy?

W obecnych czasach ludzie bardzo dbają o swoje włosy. Bardzo dużo osób zastanawia się, co jeść na zdrowe włosy. Warto zaznaczyć, że dieta na wypadanie włosów musi być złożona ze składników, które poprawiają ich strukturę, a także odżywiają skórę głowy.

Ponadto w diecie na włosy powinno się uwzględnić produkty, które bogate są w białko, krzem bądź miedź. Bardzo istotne będzie również dostarczanie właściwych witamin.

Żeby mieć włosy gęste, mocne oraz zdrowe, najlepiej będzie spożywać warzywa oraz owoce, które dostarczą potrzebny karoten. Ponadto bardzo ważna będzie także właściwa pielęgnacja włosów.

Budowa włosów

Należy pamiętać o tym, że włosy zbudowane są z kreatyny, tłuszczy, a także składników mineralnych. Wewnątrz włosów znajdziemy też melaninę – jest to barwnik.

W przypadku stosowania nieprawidłowej diety możemy doprowadzić do pojawienia się wszelkich niedoborów, które w pierwszej kolejności widoczne będą w postaci wypadających włosów. Ponadto zła dieta pogorszy również kondycję skóry czy paznokci.

Oprócz tego nadmierne wypadanie włosów będzie efektem złej pracy naszego organizmu. Mimo tego że objaw ten wywołuje przeważnie duży niepokój, to nie zawsze będzie miał on związek z poważną dolegliwością.

Przeważnie wypadanie włosów to reakcja na długotrwały stres, niedobór wszelkich witamin oraz mikroelementów czy oddziaływanie czynników zewnętrznych – mowa tutaj o wysokich temperaturach czy zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Ponadto wypadanie włosów może mieć związek z paleniem tytoniu czy spożywaniem niektórych leków. Niestety proces wypadania włosów może także mieć związek z toczącą się w naszym organizmie chorobą.

Oprócz tego nierzadko ma związek z przebiegiem schorzeń zakaźnych bądź ogólnoustrojowych – mowa tutaj zazwyczaj o nadczynności oraz niedoczynności tarczycy. Innym powodem wypadania włosów są choroby skórne, zatrucie toksyną bądź nawet problemy psychiczne. Warto zaznaczyć, że wypadanie włosów u kobiet nierzadko ma podłoże hormonalne i jest reakcją organizmu na zaburzenia, które pojawiły się zwłaszcza w czasie ciąży, menopauzy, a także połogu. Jeśli mowa o mężczyznach, to problem taki występuje przeważnie po czterdziestym roku życia, bowiem wtedy dochodzi do osłabienia mieszków włosowych. W takim przypadku przeważnie mamy do czynienia z łysieniem plackowatym, które jest bardzo częstym schorzeniem u panów.

Co jeść na zdrowe włosy?

Żeby cieszyć się zdrowymi włosami warto ułożyć dietę wysokobiałkową. Na gęste włosy najlepiej urządzić jadłospis, który będzie złożony z odpowiednich składników odżywczych.

Warto spożywać przede wszystkim mięso, nabiał, a także ryby, które od razu wpłyną pozytywnie na nasze włosy. Dzięki tym produktom dostarczymy pełnowartościowego białka. Małe cząstki zwane aminokwasami stanowią budulec dla praktycznie każdej ważnej części struktury naszych włosów – mowa tutaj o kreatynie.

Substancja ta zawiera aminokwasy, które posiadają w sobie siarkę pełniącą funkcję cementu – będzie on spajał ze sobą cegiełki oraz tworzył białko. Warto zaznaczyć, że niedobór takich substancji nierzadko prowadzi do łamliwości, a także kruchości włosów. Często także jest przyczyną nadmiernego wypadania, utraty blasku włosów, a także i łysienia rozlanego.

Żebyśmy mogli cieszyć się włosami, które nie wypadają, najlepiej będzie zadbać o to, żeby w trzech podstawowych posiłkach znajdowało się źródło białka.

Z tego powodu warto będzie spożywać dobrej jakości mięso, kefir, ryby, a także jogurt. Nie wolno również zapomnieć o cennych roślinnych źródłach białka. Na mocniejsze oraz gęstsze włosy warto do jadłospisu wpisać soje, fasolę, soczewicę, kaszę gryczaną i jaglaną, a także komos ryżowy.

Jeżeli będziemy spożywać nieodtłuszczone produkty mleczne, to dostarczymy w ten sposób organizmowi niesamowicie istotnej dla prawidłowej kondycji włosów witaminy A. Ponadto mięso jest bogate w dobrze przyswajalne żelazo hemowe.

Trzeba też wspomnieć o tym, iż wymieniona grupa produktów powinna dostarczyć naszemu organizmowi innego cennego dla naszych włosów składnika mineralnego. Mowa tutaj o witaminie B12 oraz o cynku.

Sprawdź ciekawe portale:

Co jeść na zdrowe włosy (kolejne produkty)

Żeby cieszyć się zdrowymi włosami, warto będzie spożywać kasze, pełnoziarniste makarony czy otręby. Wszystkie te produkty są bogatym źródłem węglowodanów, a także witaminy B. Będą one podstawą dla cennego źródła energii dla naszego organizmu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że energia ta będzie potrzebna m.in. do wykonania podziałów komórek.

Warto zaznaczyć, że macierz włosa jest elementem kształtującym włosy. Ponadto jest to jedna z tkanek naszego organizmu, która cechuje się bardzo szybkim wzrostem. Będzie to powodowało przede wszystkim zwiększone zapotrzebowanie na dużą ilość energii.

Z tego powodu, żeby mieć mocny włosy, nasza dieta powinna być złożona ze źródła węglowodanów. Najlepiej będzie je złożyć w trzech podstawowych posiłkach w ciągu doby. Warto też zaznaczyć, że pełnoziarnisty pokarm będzie źródłem potrzebnych dla zachowania odpowiedniej kondycji włosów witamin z grupy B. Zdrowa dieta to podstawa do uzyskania zdrowych włosów.